Vi öppnar dörrarna till en ovanligt omskakande säsongsfinal – en kväll där passionen får fritt spelrum och konsten står i centrum! Maxime Pascal guidar oss genom Hector Berlioz två monumentala verk: den dramatiska Symphonie Fantastique och den sällan hörda uppföljaren Lélio, ou Le retour à la vie. Förbered dig på en musikupplevelse innehållande extra allt, från skräckens och mardrömmarnas djup till frigörelsens triumf.
Symphonie Fantastique (1830) är inte bara en av musikhistoriens mest färgstarka programsymfonier (det vill säga där musiken har en handling), utan också ett självbiografiskt verk. Här får vi följa den unge kompositören Lélios resa från romantisk förälskelse till förödande hallucinationer där han ser sig själv halshuggen i sitt opiumrus. Verket speglar Berlioz egen olyckliga förälskelse i skådespelerskan Harriet Smithson, vars känslor han inte kunde vinna. Musiken gestaltar en konstnärs inre kamp och upplösning – en skräckfilm i ljud, fylld av mardrömmar och fasansfulla bilder.
Men det slutar, tack och lov, inte här. I Lélio, ou Le retour à la vie (1832) vaknar kompositören Lélio upp ur sitt rus. Istället för att fastna i förtvivlan väljer han en annan väg – konsten, och därmed, musiken. Lélio är just en hyllning till musiken som helande kraft, en väg bortom hjärtesorg och förtvivlan. I detta verk, som växlar mellan musik och monolog, får den unge kompositören reflektera över sin förmåga att resa sig ur mörkret och finna en ny mening.
Att få höra både Symphonie Fantastique och Lélio under samma konsert är en sällsynt upplevelse – en dramatisk resa från förtvivlan till frigörelse och från nattsvart undergång till ljusets seger. I Lélio förklarar Berlioz att konsten – och framför allt musiken – har förmågan att hela och förnya, och att ge oss hopp om en framtid även efter de största svårigheterna.
Varmt välkommen till en mörk, modig och helt fantastisk säsongsfinal!
Program
Hector Berlioz Symphonie fantastique
Hector Berlioz Lélio, ou le retour à la vie
Medverkande
Helsingborgs Symfoniorkester
Helsingborgs Konserthuskör
Solister Tobias Westman, tenor
Jakob Högström, baryton
Översättare Åsa Mälhammar
Dirigent Maxime Pascal